Vaikas serga ir serga? Visa tiesa apie imuninę sistemą ir ją lemiančius veiksnius

Vaiko imuninė sistemaPeršalimai ir kitos kvėpavimo takų infekcijos yra dažniausia priežastis, dėl kurios neatvykstama į mokymosi įstaigas ir į darbą. Mokyklose ir darželiuose vaikai gan lengvai platina ligas tarpusavyje. Palyginti su suaugusiaisiais, vaikai dažnai peršąla, nes jų organizmas dar neturi tinkamai susiformavusio imuniteto.

Imuninę sistemą galima skirstyti į dvi grupes: įgimtą ir įgytą. Įgimta imuninė sistema yra pirmoji gynybos linija, nes ji apsaugo žmogaus organizmą nuo bakterijų, virusų ir parazitų invazijų. Įgimtos imuninės sistemos atsakas yra greitas, tačiau mažiau veiksmingas nei įgytos imuninės sistemos atsakas. Jam vystantis, įgytos imuninės sistemos ląstelės susiduria su molekulėmis, kurios yra sudedamoji ligų sukėlėjų dalis. Todėl kito susidūrimo metu imuninės ląstelės atpažįsta ligos sukėlėjus ir į juos reaguoja, taip užkirsdamos kelią ligai vystytis. Imuninės sistemos ląstelės gaminamos jau vaisiaus vystymosi metu, tačiau įgyta imuninė sistema gimus dar tik formuojasi. Taigi kūdikių ir vaikų imuninės sistemos veiksmingumas yra ribotas lyginant su suaugusiųjų imunine sistema.

Imuninė sistema formuojasi palaipsniui

Pagrindinė apsauga nuo užkrečiamųjų ligų ankstyvoje vaikystėje yra motinos antikūnai, kurių vaikas gauna per placentą nėštumo metu arba gerdamas motinos pieną po gimimo. Žindomi vaikai be motinos antikūnų gauna ir įvairių medžiagų, kurios padeda bręsti imuninei sistemai. Laikui bėgant imuninė sistema gali užtikrinti geresnę apsaugą nuo ligų sukėlėjų, nes imuninės ląstelės, remdamosi ankstesnėmis virusinėmis, bakterinėmis ir parazitinėmis infekcijomis, paruošia plačią, su infekcijomis kovojančią antikūnų kolekciją.

 Gerai sveikatai labai svarbu pakankamai miegoti

Miegant organizmas atsipalaiduoja, nurimsta ir atsinaujina. Remdamiesi tyrimais, specialistai rekomenduoja ikimokyklinio amžiaus vaikams miegoti 11 valandų, moksleiviams – 10 valandų, o paaugliams – 9 valandas. Stebint miego trukmės įtaką vaikų sveikatai, buvo nustatyta, kad trūkumas gali turėti įtakos mokymosi, emocinėms problemoms ar elgesio sutrikimams. Miego trūkumas taip pat turi įtakos imuninei sistemai, nes sumažėja tam tikrų imuninių ląstelių skaičius ir imuninių ląstelių išskiriamų veikliųjų medžiagų kiekis.

 Sveika mityba – ypatingai svarbi imuninės sistemos veiklai

Optimaliam imuninės sistemos funkcionavimui būtina sveika mityba, kad organizmas būtų aprūpintas visais reikiamais makroelementais ir mikroelementais. Mikroelementai yra labai svarbūs imuninei sistemai, nes vitaminai ir mineralai (pvz., vitaminai C, D, cinkas) padeda padidinti imuninių ląstelių skaičių ir jų aktyvumą. Į kasdienį savo bei vaikų racioną svarbu įtraukti kuo daugiau vaisių ir daržovių. Esant didesniam poreikiui (nusilpus imuninei sistemai) vertėtų pasirūpinti produktais, kuriuose yra didesnis šių mikroelementų kiekis. Suaktyvėjus imuninei sistemai, pvz., esant kvėpavimo takų infekcijai, pagaminami milijonai naujų imuninių ląstelių, taip pat padidėja vitamino C ir cinko poreikis. Mūsų imuninė sistema pradeda kovoti su infekcija, o palengvėjimas priklauso nuo imuninio atsako stiprumo ir greičio.

 Mikrobiotos įtaka imuninei sistemai

Mikrobiota vadiname tam tikroje vietoje, pvz., žarnyne (žarnyno mikrobiota), apsigyvenusią mikroorganizmų grupę. Daugybė žmogaus organizme gyvenančių bakterijų yra nepaprastai svarbios sveikam virškinimui ir svarbių maistinių medžiagų, pvz., tam tikrų vitaminų, įsisavinimui. Žarnyno mikrobiotos draugas – gerosios pieno rūgšties bakterijos. Šios bakterijos neleidžia kenksmingoms bakterijoms išplisti žarnyne bei teigiamai veikia žarnyno epitelio pralaidumą ir imuninės sistemos veiklą. Viena iš labiausiai ištirtų gerųjų pieno rūgšties bakterijų padermių yra Lactobacillus rhamnosus GG.

Imunomoduliatoriai skatina imuninės sistemos veikimą

Imunomoduliatoriai yra medžiagos,  pvz., beta gliukanai, ciberžolė, alavijas, ženšenis, turinčios įtakos imuninės sistemos veiklai. Beta gliukanai yra natūralūs polisacharidai (cukrūs), kurių galima rasti tam tikruose grybuose (pvz., gluosninėse kreivabudėse) bei mielėse. Išgrynintas beta gliukanas yra stiprus imuninės sistemos stimuliatorius, kuris aktyvina įgimtą ir įgytą imuninį atsaką. Imunomoduliatorių vartojimo sezonas sutampa su peršalimo ligų sezonu, kuris itin paūmėja rudenį. 

Partnerio turinys, užsakymo Nr. 564 

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook